kodris

 • 8-16 yaş arasındaki çocuk ve gençlere kodlama öğreten bir platform

  site adresi: https://kodris.com/
 • 8-16 yaş arasındaki çocuk ve gençlere kodlama öğreten bir platform olarak karşımıza çıkan Kodris, Ankara Üniversitesinin danışmanlığında yaklaşık 2 yıllık bir çalışma sonucunda geliştirildi. İdris Karakaya ve Adem Şahinci tarafından kurulan Kodris, şu an 8 kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor.

  Kullanıcılarına problemlere farklı yönleriyle bakıp çözümler üretebilme, analitik düşünme, sistemli ve yaratıcı düşünebilme gibi özellikler kazandırmayı amaçlayan Kodris, ilköğretim, ortaöğretim ve lise seviyesindeki öğrencilere oyunlaştırma ile kodlama öğretmeyi vadediyor.

  4 bin öğrenci tarafından kullanılıyor
  Kodlama eğitimine yeni başlayanlar için en uygun kodlama dillerinde biri olan Python programlama dilini öğretmeyi tercih eden Kodris, 2 bin okul, 1,500 öğretmen ve 24 bin öğrenci tarafından kullanılmakta. Bugüne kadar platform üzerinde 2.2 milyon satır kod yazıldığını da ekleyelim.

  Platformun akıllı takip özelliği sayesinde öğrencilerin yapmış oldukları çözümleri otomatik olarak değerlendirip puanlayan bir sistem geliştiren Kodris, konularını kolaydan zora, basitten karmaşığa ve bilinenden bilinmeyene doğru sıralıyor. Türk eğitim sistemine uygun bir müfredat kapsamında, gerçek ve blok kodlama imkanı sunan bir platform olarak tasarlanan Kodris, öğrenci ve öğretmenlerine kendi sahneni tasarlama modülüyle kendi sahnelerini tasarlayıp paylaşma imkanı da tanıyor.